TRAFİK GÜVENLİK AYNASI NEDİR?

Trafik Güvenlik Aynası, otoparklarda, anayol ve tali yol bağlantı noktalarında, bu yollara bağlı kavşaklarda, araç ve yaya trafiğinin kesişim noktalarında yerleşimi yapılan cam veya akrilik (pleksi) malzemeden üretilen dış bükey ayna çeşitleridir.

Trafik Güvenlik Aynaları konveks dış bükey olarak üretilir ve bu fiziksel şekil nedeniyle geniş bir görüş açısı sunarlar. Görünmeyen veya kör noktalarda yer alan araç veya yayanın görüş alanına alınmasını sağlamaktadır.

Halk arasında; konveks ayna, bombeli ayna, otopark aynası, pleksi ayna, akrilik ayna, oval ayna gibi tabirleri olsa da sektördeki karşılığı Trafik ve Güvenlik Aynası olarak geçmektedir. 
TRAFİK GÜVENLİK AYNASI ŞEKİL VE ÖLÇÜLERİ NELERDİR?

Güvenlik Aynaları farklı ölçü ve şekillerde trafik güvenlik aynaları bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak yuvarlak formlarda üretilen trafik güvenlik aynalarının ölçüleri de değişkenlik göstermektedir. En çok tercih edilen ölçüler 30 cm / 40 cm / 45 cm / 50 cm / 60 cm / 70 cm / 80 cm / 100 cm ve 120 cm çap büyüklüklerinde üretilmektedir. Yuvarlak güvenlik aynaları haricinde dikdörtgen ebatlarda dış bükey aynalar da üretilmektedir. Dikdörtgen aynalar 20x40 cm / 40x60 cm / 60x80 cm ölçülerinde sıklıkla üretilmektedir.

Trafik Güvenlik Aynaları üretim biçimlerine göre şapkalı ve şapkasız formatlarda imal edilmektedir. Ayna kısmını tutan dış çerçeve üreticilere göre farklılık arz etse de genellikle; galvaniz sac, sert nitelikli pvc veya mika kalıplardan üretilmektedir. 

AKRİLİK AYNA – CAM AYNA FARKLARI NELERDİR?

Trafik Güvenlik Aynalarında temel olarak 2 farklı malzeme türü kullanılmaktadır. Bunlar; Cam ve Akrilik (pleksi) ürünlerden oluşmaktadır.  Her iki malzemede kullanım alanlarına göre seçiminde farklılık göstermektedir. Cam malzeme yapısı gereğince daha keskin bir görüş imkanı sunarken, akrilik trafik güvenlik aynası ise esnek yapısı ile uzun ömürlü olup kırılmalara karşı daha dayanıklıdır.

 

AKRİLİK VE CAM AYNA’NIN ÖZELLİKLERİ AŞAĞIDAKİ GİBİ SIRALANABİLİR;

 1. ·         Akrilik ayna cam aynaya kıyasla %50 daha hafif olup montaj ve nakliye kolaylığı sağlamaktadır.
 2. ·         Akrilik Güvenlik Aynaları 2 mm kalınlıkta, Cam aynalar en az 3 mm kalınlıkta üretilmektedir.
 3. ·         Cam aynaların görüntü kalitesi akrilik ürünlere göre daha keskin ve nettir.
 4. ·         Akrilik ürünler cam ürünlere göre darbeye daha dayanıklıdır ve mukavemeti daha fazladır.
 5. ·         Akrilik aynaların kırılması durumunda cam parçaları oluşmayacağından daha güvenli olup, yaralanmaları ve kesilmeleri önlemektedir.

 


TRAFİK GÜVENLİK AYNASI SEÇİMİ NASIL YAPILMALIDIR?

Trafik güvenlik aynası seçiminde dikkat edilmesi gerek konuların başında yerleşim yapılacak yere uygun ölçüde ayna seçimi yer almaktadır. Doğru ölçüde seçilmemiş ayna, gerekli görüş açısını sunmayacaktır. Bu durum tercih edilecek ürünün ölçüsünün size sunacağı görüş açısı zenginliği ile doğrudan orantılıdır.

Gerekli görüş açısının sağlanabilmesi için bazı alanlarda birden fazla ayna yerleşimi gerekebilir.


TRAFİK GÜVENLİK AYNALARI APARATLARI NELERDİR?

Güvenlik Aynaları ekipmanlarının içerisinde montaj malzemesi bulunmak zorundadır. Montaj aparatları ürünler ile beraber kullanıcıya ulaştırılır. Güvenlik Aynaları genellikle 2 farklı şekilde monte edilebilir özelliği sahip olmalıdır.

·         Duvar Uyumlu Aparat: Güvenlik Aynasının konumlandırılıp yerleştirileceği alan eğer duvar ise montaj ekipmaları içerisinde yer alan duvara uyumlu aparatlar kullanılmalıdır.

·         Direk Uyumlu Aparat: Güvenlik Aynasının konumlandırılıp yerleştirileceği alan eğer bir direk ise direk uyumlu aparatların kullanılması gerekmektedir. Boru tip direklerde boru çapı en az 60 mm çapında en çok 76 mm çapında olmalıdır. Ayrıca kare profil, omega direk vb. direk tipleri de aynaların sabitlenmesi için kullanılabilmektedir.

Kullanıcı tercih edeceği Güvenlik Aynalarında hem duvar, hep direk uyumlu aparatların olmasına dikkat etmeli ve satın alımlarını bu doğrultuda yapması önemlidir.

 

TRAFİK GÜVENLİK AYNASI NERELERDE KULLANILIR?

 1. ·         Otopark Çıkışlarında (Açık/Kapalı)
 2. ·         Katlı otoparkların iniş çıkış virajlarında
 3. ·         Fabrika Giriş Çıkışlarında
 4. ·         Fabrika Yükleme Boşaltma Alanlarında
 5. ·         Yol Ayrımlarında
 6. ·         Kavşaklarda
 7. ·         Nizamiyelerde
 8. ·         Askeri Güvenlik Bölgelerinde