YOLÇİZGİLERİ VE ASFALT ÇALIŞMALARI

Trafik ve iş güvenliği sektöründe en önemli yardımcıgüvenlik ekipmanlarından Asfaltlama, Yol Güvenliği ve Yol Çizgi çalışmalarıdır.

FM Trafik Güvenlik ve Teknoloji San. Ve Tic. Ltd. Şti.olarak teknolojik alt yapısı, uzman kadrosu, ve alanında tecrübe sahibiekibiyle keşif, proje ve uygulama hizmetleri sunmaktadır.

Maksimum verim ve standartlara uygun hizmet sunmayı taahhütettiğimiz hizmetlerimiz aşağıda başlıklar halinde arz edilmektedir.

 

Şehir İçi veŞehirlerarası Yollar: Şehir içi ve şehirlerarası yolları kapsayan her türlürenk ve özellikte yolların çizgi çalışmaları ve asfaltlama çalışmaları projelendirilerekhayata geçirilebilmektedir.

 

Açık ve KapalıOtoparklar: Sosyal tesis alanları, alışveriş merkezleri, kamu ve özelsektöre ait sosyal komplekslerin açık, yarı açık, kapalı otopark alanlarına aityol düzenleme faaliyetleri, araç alanları, park noktaları, yol güzergahları,yaya noktaları, geçiş noktaları vb. yerlere ait duvar, yol taramaları, zemin veduvarlara ait uyarı sistemleri, numaratajlama işlemleri yapılmaktadır.

 

Site İçi Yollar: Konutların,binaların, sitelerin ve iş merkezlerine ait araç giriş ve çıkış noktaları, parkyerleri, acil toplanma alanları, yaya yolu güzergâhları, acil çıkış noktalarıyönlendirmeleri vb. tüm zemin, duvar yönlendirmeleri ve özel talepler içinkeşif ve projelendirme çalışmaları yapılabilmektedir.

 

Fabrika İç ve DışMekanlar: Fabrika içi teknik makina alanları, araç ve forklift alanlarınaait geçiş güzergahları, depolama alanları için ayrılmış yollar, yürüyüşyolları, acil durumlarda oluşabilecek tehlikelere karşı oluşturulan aciltoplanma alanları, acil çıkış noktaları gibi işaretleme uygulamaları keşif veproje uygulamaları yapılarak hayata geçirilir. Fabrika dışı araç malzemeyükleme ve boşaltma noktaları, zemin ve duvar yönlendirme yazıları, araç ve forkliftyolları, personel ve misafirler için belirlenmiş araç park yerleri uygulamalarıgerçekleştirilir. 

HİZMETLER

1 - ASFALT KAPLAMA

Asfalt; zemin kaplaması dendiği zaman akla gelen ilk seçenekolmaktadır. Ana yollarda caddelerde her zaman görmeye alışık olduğumuz bu zeminkaplama türü, pek çok yerde sıklıkla tercih edilmeye devam ediyor.

Özellikle açık ve kapalı otoparklarda asfalt kaplama en çoktercih edilen çalışmaların başında yer almaktadır. Bunun yanı sıra site içiulaşım yollarında ve basketbol sahası gibi pek çok alanda bu zemin kaplama türüilk seçenek haline geliyor.

 

Uygulama Alanları ;

Şehir İçi Şehirler Arası Yollar, Özel Site İçi Yollar, AçıkOtoparklar, Kapalı Otoparklar, Fabrika Sahaları, Tenis Kortu Ve BasketbolSahaları, Asfalt Yama İşleri, Go-Kart Pistleri

 

2- RENKLİ VE DESENLİ ASFALT

Renkli ve desenli asfalt uygulaması son otuz yıl içerisindegeliştirilmiş, en dayanıklı dekoratif zemin kaplama sistemidir.

Renkli ve desenli asfalt; görünüm, uygulandığı ortamagösterdiği uyum ve mimari açıdan, tek tek döşenen parke taşı, tuğla ve diğerzemin kaplama ürünlerinin çok ilerisinde dekoratif asfalt baskı sistemidir.

Renkli ve desenli asfalt; yaya kaldırımları, yürüyüş yolları,meydanlar, park alanları, otopark rampaları ve spor sahaları gibi pek çokalanda kullanım olanağı bulur.

 

Renkli Ve Desenli Asfaltın Avantajları

Güneş ışığını yansıttıkları için asfaltın yakıcı sıcaklığınıhissettirmez.

Renk seçenekleri sayesinde estetik bir görünüm sağlar.

Diğer zemin kaplama türlerine göre ekonomiktir.

Özel çimento esaslı boyası sayesinde mukavemeti yüksektir.

Hızlı uygulama imkânına sahiptir.

 FM Trafik Güvenlik,olarak 20 desen ve 10 farklı renk seçeneğimizle asfalta estetik ve görsellikkatmaktayız.

 

3- YOL ÇİZGİ VE İŞARET UYGULAMALARI

 

Uygulama Alanları ;

·        Tek Kompenantlı Yol Çizgisi

·        Çift Kompenantlı Yol Çizgisi

·        Otopark Çizgileri

·        İş Güvenliği Çizgileri

·        Duvar ve Kolon Tarama

·        Kolon Numaralandırma

·        İş Güvenliği Çizgileri

·        Spor Sahası Çizgileri

·        Yönlendirme Okları

·        Hız kesiciler

·        Epoksi Zemin Kaplama

·        Trafik Tanzim İşaretleri

 


4- YOL ÇİZGİLERİ

Yol Çizgileri, araç trafiği son derece önemli bir kalemdir.Çizgisi olmayan bir yoldan gece karanlığında ve hatta gündüz vakitlerinde seyiredildiğinde araç kullanımda zorluk çekilecektir. Bu önemli trafik işaretleriliteratür olarak “ Yatay İşaretleme “ kapsamında değerlendirilir.

Yol çizgileri iki ana alt başlıkta toplanabilir.Termoplastik yol çizgi uygulamaları ve soğuk yol çizgi uygulamaları.

 

·        Termoplastik Yol Çizgi Uygulamaları:

Termoplastik çizgi, özel üretilmiş çizgi kamyonu ileuygulanmaktadır.. Termoplastik çizgi iyi uygulandığı takdirde gece görünüşyansıma değerleri olarak 300 – 400 Mcd aralığında olur. Ayrıca şartnameye bağlıolarak 1,5 – 2 mm kalınlığında uygulanabildiğinden bu yönleriyle, trafikyoğunluğu fazla olan ve hız sınırı yüksek yollarda sıklıkla tercih edilir.Otoyollar ve şehirler arası devlet yollarının bitümlü sıcak karışım olmasışartıyla termoplastik çizgiyi önermekteyiz.

 

·        Soğuk Yol Çizgi Uygulamaları:

Soğuk yol çizgi uygulaması ise gerek dayanıklılık gerekseyansıma değerleri bakımından sıcak yol çizgi uygulamalarından nispeten geridekalan ancak ; birim fiyat bakımından daha ekonomik olması sebebiyle şehirlerarası yollar ve önem düzeyi düşük diğer yol kesimlerinde sıklıkla kullanılanbir yatay işaretleme çeşididir. Soğuk boya uygulamalarının çeşitlendirilmesiise genelde boyanın içeriği ile alakalı olmaktadır. Soğuk boya uygulamalarıkapsamında en yaygın kullanılan çeşitler “ Klor Kauçuk Soğuk Boya “, “ Su BazlıSoğuk Boya “ ve “ Akrilik Soğuk Boya “ gibidir. Soğuk boya uygulamalarını çizgikamyonu ve daha küçük ölçekte tekerlekli el makineleriyle uygulamaktayız.Uygulama alanları ise şehirler arası yollar, il yolları, havalimanları, sanayitesisleri içi, otoparklar ve bisiklet yolları gibi alanlardır.

5- İŞ GÜVENLİĞİ ÇİZGİLERİ

İş Güvenliği Çizgileri, Fabrika içerisinde çalışanpersonelin çalışma alanı dışında güvenle yürüyebileceği yollar, fabrika yayayollarıdır.

Fabrika yaya çizgileri zemin tipine göre değişkenlikgösterebilir. Bazı uygulamalarda çizgilerle yol oluşturulmakta,bazıuygulamalarda yolun tamamının boyanması tercih edilmektedir.

Fabrika zemin uyarı çizgi ve işaretleri, yaya ve araçyolları iş güvenliği açısından çok önemlidir.Herhangi bir acil durum söz konusuolduğunda yaya olarak tüm personelin çıkış kapısına güvenli olarak ulaşmasınısağlamak amacıyla uygulanmalıdır. Herhangi bir panik halinde kaçış yolunukaranlıkta dahi kolaylıkla bulmanızı sağlamak amacı ile fosforlu ok ile fabrikaiçerindeki zemine uygulanmakta ve kesintisiz olarak sadece yol içerisinde kalaraksorunsuz ve güvenli tahliye sağlamak için uygulanmalıdır. 

6- OTOPARK ÇİZGİLERİ

 

Otopark Çizgileri, Otoparklarda yapacağımız tüm imalatlarairless olarak tabir edilen tamamen havasız yüksek basınçlı (220bar) yol çizgimakineleri ile yapılır. Yüksek basınç, boya kalitesini ve mukavemetiniarttırmakta ve tamamen pürüzsüz, keskin kenarlar ve yüzeyler elde edilmektedir.Çizgi makinesinin çizgi uygulamasında herhangi bir şablona veya bantlamayagerek duyulmadan keskin ve düzgün çizilmektedir, numaralandırma ve yönlendirmeoklarının çiziminde özel olarak hazırlanmış şablonlar kullanılmaktadır.

 

Kullanılan Boya :

 

Tek kompenantlı metilmetakrilat esaslı yol çizgi boyası;metilmetakrilat boya mukavemeti yüksek ve elastiki bir yapıya sahiptir buelastikiyet sayesinde zemin ile beraber hareket eder, yapısındaki buhareketlere uyumundan dolayı boya yüzeyinde herhangi bir çatlama ve kırılmaolmamaktadır. Duvar ve kolonlarda yapılacak olan tüm imalatlar ise yine tekkompenantlı olarak tabir edilen soğuk yol çizgi boyası kullanılır.

 

Duvar ve kolonlarda soğuk yol çizgi boyasının kullanılması;duvarın çok parlak bir görünürlüğe sahip olmasına neden olacak ve kirlenmelerekarşı yüzeyinde herhangi toz, yağ, mazot vs. gibi pisliklerin tutunamamasındandolayı sürekli çok daha temiz görünecek ve temizlenmesi çok kolay olacaktır. 

7- DUVAR VE KOLON TARAMA

 


8- EPOKSİ ZEMİN KAPLAMA

Self Levelling Epoksi

Self Levelling Epoksi, zeminde hızlı bir şekildeyayılır.Diğer epoksi çeşitleri gibi bir çok özelliğe sahiptir. İzolasyonözelliğinin yanında tozumaz, anti bakteriyeldir, darbelere dayanıklı Pürüzsüzbir görünüm sağlar. Gıda, ilaç, hastane, mutfak, otomotiv gibi birçok sanayikuruluşu tercih etmektedir.